3Y Yez Yez Yo – Oficjalna strona internetowa

onas

Przed 1995…

Zaczęło się od rapowania do słuchawki walkmana i pewnie tak byłoby dalej, gdyby nie przypadek, który przyczynił się do poznania producenta Grzegorza Królikowskiego. Dzięki niemu zaczęła się studyjna praca nad pierwszym albumem.

W międzyczasie nastąpiła zmiana w składzie. Z kapeli odszedł Dominik Płachno. Na jego miejscu pojawił się Marcin Sikora, który jednak niezbyt długo gościł w zespole. Wraz
z powrotem Dominika zapoczątkowano nową drogę muzyczną i zrezygnowano ze starego materiału. Do zespołu dołączył brat Dominika Bełtowskiego, Robert Bełtowski. Po wielu wspólnych koncertach i sesjach nagraniowych, okazało się, że ten skład to strzał w dziesiątkę. Od tej pory Trzy Igreki (Yez Yez Yo) to: Dejo – Dominik Bełtowski, Żółwik – Dominik Płachno i Zły Bob – Robert Bełtowski.

Rok 1995…

Zespół powstał na jednym z nowohuckich osiedli w 1995 roku. Dwa lata później Yez Yez Yo udało się podpisać kontrakt z Warner Music Poland i na rynek trafił ich singiel promocyjny. Powstał scenariusz do pierwszego klipu, ale na tym współpraca z wytwórnią zakończyła się z powodu nacisku na kształt wizerunku artystów. Po tym rozczarowaniu grupa zawiesiła działalność, aby reaktywować się w 2001 roku.

Pod koniec roku 2002 zespół zaczął intensywnie koncertować, grając jako suporty na największych imprezach hiphopowych w całej Polsce (m.in. występ przed Coolio). Latem 2003 roku grupa wzięła udział w konkursie młodych zespołów hiphopowych i zajęła drugie miejsce na finałowym koncercie na Festiwalu w Giżycku.

W połowie lutego 2004 r. grupa podpisała kontrakt z krakowskim labelem hiphopowym „Doperacja” na wydanie długogrającej płyty. Został nagrany wideoklip do utworu „Rachunek Sumienia” z gościnnym udziałem śpiewaczki operowej Łucji Czarneckiej. Promował on album „Z Archiwum Y”, który wzbudził wiele kontrowersji, a jeden z utworów zagościł na pierwszym miejscu listy „HOP-BĘC” w radiu RMF MAXXX.

Po 3 latach nieobecności 3Y nawiązali współpracę z krakowskim wydawnictwem Pokazz. Jej efektem stała się darmowa płyta wydana w 2008 r. – „Rap Na Ulicach/Zgadnij Kto Wraca”, która podbiła serca słuchaczy. Album dostępny był w sieci – pobrano go ponad 400 000 razy, natomiast utwór „To Ona” odtworzono na YouTube ponad 1 500 000 razy.

Pierwszym studyjnym albumem grupy stała się płyta „Trzecia Część”, która ukazała się 19 czerwca 2009 r. nakładem wytwórni Pokazz Records. Gościnnie na albumie występują między innymi PIH, Onar czy Chada. Do utworów „Trendowaty”, „Wszystko Co Mam” i „Pokazz Styl” zostały zrealizowane teledyski.

6 grudnia 2012 roku z inicjatywy Dominika Płachno pojawiła się zapowiedź nowej płyty z mocnym solowym charakterem,